Bratislava 4. novembra (TASR) - Štátny rozpočet SR dosiahol ku koncu októbra schodok vo výške 1,97 miliardy eur. Za desať mesiacov tohto roka je tak deficit Slovenska nižší o viac ako 494 miliónov eur, teda o viac ako 20 %. Ukázali to najnovšie údaje Ministerstva financií (MF) SR.
Ku koncu októbra klesli aj výdavky štátneho rozpočtu. Tie boli v medziročnom porovnaní v októbri nižšie o 770 miliónov eur, teda o 6,4 %. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli príjmy štátneho rozpočtu nižšie o 275,5 milióna eur. "Za poklesom výdavkov štátneho rozpočtu stojí najmä pokles výdavkov na bežné transfery, ktoré sa medziročne znížili o 627 miliónov eur. V rámci tejto položky došlo k medziročnému poklesu výdavkov na obsluhu štátneho dlhu o 135,2 milióna eur," priblížil rezort financií. Kapitálové výdavky sú nižšie, a to o 151,9 milióna eur.
V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu Európskej únie (EÚ) taktiež došlo k medziročnému poklesu ich čerpania, a to pri EÚ fondoch o 57,4 milióna eur, s čím súvisí aj pokles potreby zdrojov spolufinancovania o 34,9 milióna eur. Čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu oproti rovnakému obdobiu minulého roka kleslo o 14,5 milióna eur.
Zlepšil sa však výber daní. "Výber daní sa v porovnaní s minulým rokom zlepšil o 6,2 %, v absolútnom vyjadrení nárast daňových príjmov predstavoval viac ako 436 miliónov eur," skonštatovalo MF SR. Štát vybral o 216 miliónov eur viac na dani z pridanej hodnoty, stúpol aj výber dane z príjmov právnických osôb, vzrástol i výber dane z príjmov vyberanej zrážkou a výber spotrebných daní stúpol o 11 miliónov eur. "Naopak, negatívny vývoj bol zaznamenaný u dane z príjmov fyzických osôb, u dane z emisných kvót a u dane z medzinárodného obchodu a transakcií," informovalo MF SR.
Príjmy z rozpočtu EÚ zaznamenali medziročný pokles o 36,5 %. Ako však uviedol rezort financií, tento výpadok bol čiastočne kompenzovaný medziročným nárastom ostatných príjmov štátneho rozpočtu o 129,1 milióna eur.
V rámci medziročného porovnania došlo v októbri aj k poklesu príjmov z dividend, čo však podľa MF SR neznamená nebezpečenstvo nenaplnenia týchto príjmov v priebehu roka. "Vzhľadom na bežnú prax minulých rokov je časovo primeraným obdobím na výplatu dividend zo spoločností s majetkovou účasťou štátu druhý polrok," uviedlo MF SR.
0